Tid för något nytt

Sedan 1981 har jag – med ett uppehåll för husbygge i mitten av 80-talet – ansvarat för utgivningen av PV-Entusiasten samt en hel del av klubbens övriga trycksaksproduktion. Det har varit roligt och spännande följa med i den tekniska förvandling som grafiska branschen upplevt och jag har fått tillfälle att lära mig en hel del – både om tidningsarbete och om Volvo PV.
Under de 16 år som gått sedan 1981 har mycket hänt som egentligen borde fått mig att lämna uppdraget som tidningsredaktör långt tidigare. Jag har nu fyra barn i åldrarna 4 till 17 år som behöver min tid, arbetet kräver mer och mer och dessutom kommer det andra intressen som också vill ha del av den tillgängliga tiden. Livet är kort.
Dessutom börjar motivationen för att avsätta dagar, och ibland nätter, för att få tidningarna klara, att tryta.
Jag anser nu att det är hög tid för mig att släppa fram andra krafter som kan få chansen att utveckla tidningen vidare för framtiden.

Dags att sluta
Jag har därför informerat klubbens styrelse och valberedning att jag kommer att lämna uppdraget som redaktör för PV-Entusiasten i samband med årsmötet 1998.
Jag hoppas att jag även i framtiden kommer att kunna medverka med material i tidningen emellanåt. Jag har flera uppslag och idéer till artiklar som blivit liggande på grund av tidsbrist, och dessa vill jag gärna jobba vidare med.

Nya medarbetare
För att klubben i fortsättningen skall kunna producera bra tidningar behövs flera engagerade medlemmar som vill ta ansvar och utvecklas som tidningsmakare. Från och med detta nummer har vi glädjen att välkomna två nya medlemmar i redaktionskommittén. Det är Fredrik Westin från Stockholm och Tomas Hanslep från Lindesberg. Båda har redan tidigare bidragit med material och de kommer nu att mer regelbundet medverka i tidningen. Vi önskar dem välkomna och lycka till.

Viktiga framtidsfrågor
Hur klubbens tidningsutgivning kommer att utvecklas under de kommande tio åren är svårt att veta. Det finns många frågetecken. Kommer vi att kunna fortsätta med tidningar som produceras helt av ideella krafter, eller måste vi anlita något företag som många andra klubbar gör? Kommer vi kanske att ge ut en tidning gemensamt med en eller flera andra Volvo-klubbar? En sak är säker. Utan bra tidningar som kommer ut regelbundet kan klubben inte fungera.
Trevlig sommar!
Dan Jansson


© Svenska Volvo PV-klubben 1997