Westerqwarnsträffarna
för veteranbilsentusiaster
måndagar 2 juni - 25 augusti

Westerqvarnsträffarna för alla veteranbilsentusiaster arrangeras varje måndagskväll från 2 juni till 25 augusti mellan 18.00 - 21.00.

Du som bor i Mälardalen ta med din Veteranbil och kom till Wästerqwarn
Westerqwarns Pub & Restaurang har gott om parkeringsmöjligheter. Här finns kaffe, te, läsk, smörgås, glass, godis, kaffebröd, pajer, dagstidningar, tobak m.m.
Vi hoppas att många tar tillfället i akt och kommer på dessa träffar. Alla är välkomna och utrymmet är stort både ute och inne. I år måste vi slå förra årets rekord som var 90 veteranbilar samtidigt.

Westerqwarn byggdes enligt obekräftade uppgifter på 1400-talet och användes först som kloster. 1867 byggdes den nuvarande kvarnen med fem kvarnstenar. Westerqwarn var då en av  länets största kvarnar.
1974 maldes det sista mjölet i kvarnen
Sommaren 1994 startade café och bangolf. Senare växte planerna på restaurang och pub fram. Idag ser det ut så här:

 

  • Magasinsbyggnad Café, festvåning , konferens och aktivitetsvåning.
  • Övre plan i kvarn: Restaurang med plats för ca 70 gäster
  • Mellanplan är bevarad i ursprungligt skick och är idag ett kvarnmuseum.
  • I nedre plan finns en pub.

 http://www.westerqwarn.just.nu

Maj-Britt,  Roland och Bosse


Uppdaterad  25 april 2008